Historia Kolorowych

• autor: chudy794, 2010-07-03 07:13

Taki był początek istnienia Kolorowych

Niespełna rok od zorganizowania się kobiet w Kruszy Zamkowej w Koło Gospodyń Wiejskich , męska część młodzieży postanowiła utworzyć Ludowy Klub Sportowy .Inicjatorem i pierwszym prezesem klubu był Dominik Giczkowski , któremu wiernie sekundował Sylwester Sobierajski .

Zespół sportowy powołano na zebraniu mieszkańcow 29 kwietnia 1969 roku. Komitet założycielski tworzyli : Dominik Giczkowski , Sylwester Sobierajski , Krystyna Wasilewska , Zdzisława Skóra , Piotr Chlebda . Klub nosił nazwę " ZJEDNOCZENI TUPADŁY " . przy Gromkiej Radzie Narodowej w Tupadłach . Wramach klubu działały następujące sekcje sportowe : lekka atletyka kobiet i mężczyzn , kolarstwo i piłka nożna . Organizowano spartakiady , mecze piłki nożnej i zawody kolarskiena boisku sportowym , które po wieloletnich staraniach wybudowano w 1973 roku .

Gdy w 1973 roku utworzono Gminę Inowrocław , która powstala z połączenia Gromady Tupadly ,Gormady Ino- Zachód ( Jaksice )  i Gromady Marcinkowo  ( Inowrocław ) Klub Sportowy został bez siedziby .

W 1976 roku koło LZS Zjednoczeni -Tupadły połączyło się z drużyną piłki nożnej ,która dzialała już przy ZSMW w Kruszy Zamkowej i powołano jeden zespół o nazwie Kolorowi Krusza Zamkowa .Klub zrzeszony w Ludowych Zespołach Sportowych przyjąl nazwę Kolorowi i choć w zmiennych składach drużynowych , pod tą nazwą występuje i rozgrywa mecze do dziś . W parku w Kruszy zamkowej w pobliżu dworskiego pałacu powstało pełnowymiarowe boisko sportowe, na którym rozgrywano mecze i organizowano spartakiady .

Od 1977 roku drużyna Kolorowych bierze udział w rozgrywkach OZPN Bydgoszcz. Po roku grając w " D " klasie awansuje do  "C " klasy .Po pięciu latach uzyskuje awans do " B ' klasy ,a w roku 1985 po barażu z drużyną " Błękitni Wójcin "  po raz pierwszy w swej historii zespół awansuje do A klasy .

Na piętnastolecie działalności klubu odznaczono następujących działaczy : Andrzeja Czerwińskiego - prezesa , Krzysztofa Patra ,Andrzeja Hulisza ,Andrzeja Kucińskiego i Jurka Sobierajskiego .Impreza odbyła sie12 sierpnia 1984 roku , a uroczystość uświetniła kapela żeńska , występująca w swych regionalnych strojach .Jubileusz odbywal się na boisku po całkowitym zrekultywowaniu . Ciekawą imprezą jaka na stałe zagościła w klubowych zmaganiach były potyczki  żonaci na kawalerów . Mecze wygrywali kawalerowie ,ale jakże było miło patrzeć kak "tatusiowie " się starają ,jak po kryjomu ćwiczą kondycję , a potem wytrwale kopią piłkę do końca meczu .Takie imprezy integrowały całą społeczność .

Bolączką zespołu bylo brak szatni .Zawodnicy Kolorowych i goście zespołu z ktorymi przyszło się zmagać w rozgrywkach zmuszeni byli korzystać z pomieszczeń Klubu Rolnika ( obecny sklep ), a gdy ten zostal zlikwidowany , z konieczności zaadoptowano pomieszczenie po byłym popegeerowskim budynku inwentarskim .Następnie sportowcy znaleźli schronienie w bazie Kołka Rolniczego  . W 2007 roku zespół doczekał się własnej szatni przy boisku .

W 1993 roku powołana została drużyna juniorów ,która za swój sukces może uznać awans i zajęcie drugiego miejsca w Pucharze Polski na szczeblu okręgu . Nasz zespół na własnym boisku przegrał 1:0 by w Bydgoszczy ulec miejscowemu Chemikowi 8:0 .

Na 30 lecie dzialalności ludowego Zespołu Sportwego  Kolorowi w Kruszy Zamkowej rozegrano mecz piłkarski , w którym z Kolorowymi zagrała drużyna , która w 1985 roku wywalczyła awans do A klasy .Mecz zakończył się zwycięstwem Kolorowych 8:4 .Odbywały sie tez okolicznościowe spotkania jubileuszowe w którym uczęstniczyli : wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kwiatoń oraz Zenon Sylwestrzak .

CZĘŚĆ PIERWSZA